Kategoria: dieta , suplementacja

Białko - właściwości, stosowanie, stackowanie

Spis treści

 1. Odżywki białkowe
 2. Główne funkcje białka
 3. Stackowanie odżywek białkowych
 4. Dla dociekliwych
 5. Ciekawostka
 6. Badanie

Odżywki białkowe

białko serwatkoweBiałko - Niezależnie od tego, czy zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej, czy na zgubieniu zbędnej tkanki tłuszczowej, dobrej jakości odżywka białkowa powinna stanowić podstawę Twojej suplementacji. Odżywki białkowe w zależności od ich formy i czasu suplementacji będą miały różne zastosowania.

Dla kulturystów i innych sportowców białko to podstawa, kiedy chodzi o wzrost dobrej jakościowo masy mięśni. Białko jest również jednym z najsilniejszych narzędzi promujących procesy odchudzania i tłumienia apetytu, co idealnie sprawdzi się u osób planujących pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Główne funkcje białka

 • zwiększa syntezę białek mięśniowych
 • skutecznie hamuje apetyt
 • dostarcza niezbędnych aminokwasów

Przy wyborze odpowiedniej odżywki białkowej powinniście kierować się przede wszystkim jakością. Odżywki białkowe są bardzo popularne, a przez to wielu nieuczciwych producentów dodaje do swoich produktów inne, tańsze frakcje białek, które nie tylko nie pomogą Wam w osiągnięciu szybkich rezultatów, ale wręcz mogą okazać się szkodliwe. Odżywka białkowa, niezależnie od stopnia zaawansowania, powinna stanowić podstawę suplementacji sportowca. Wiadomo, że jeśli chcemy osiągnąć widoczne rezultaty, podstawy muszą być silne.

izolat białkaIstnieje wiele rodzajów białek i to, kiedy dany rodzaj sprawdzi się najlepiej, zależy od wielu czynników. Podstawowym wyznacznikiem będą pora dnia, w jakiej należy spożyć konkretne białko, ale też cel, jaki chcemy osiągnąć. Przykładowo kazeina, która wchłania się bardzo powoli, jest idealnym rozwiązaniem jako suplement przyjmowany przed snem – zapewni stopniowe uwalnianie aminokwasów, co zapobiegnie katabolizmowi mięśniowemu. Natomiast, jeśli wiemy, że w ciągu dnia nie będziemy mieli możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku, wtedy porcja kazeiny z dodatkiem orzechów lub mleka kokosowego, okaże się perfekcyjnym śniadaniem. Jeśli zależy nam na budowie masy mięśniowej, należy postawić na szybkowchłanialne białko. Izolat białka sprawdzi się idealnie 30 minut przed i po treningu. Suplementacja nim w okolicach treningu zwiększy syntezę nowych włókien mięśniowych oraz zapobiegnie katabolizmowi mięśniowemu. W celu zmaksymalizowania efektów należy przyjmować porcję białka 2-3 razy dziennie.

Stackowanie odżywek białkowych

PERFECT WHEY PROTEIN  + Vitargo Electro-Energy

Połączenie różnych frakcji białek zawartych w PERFECT WHEY PROTEIN z zaawansowaną formą węglowodanów – Vitargo to najlepszy potreningowy zestaw dla Twoich mięśni. Vitargo szybko uzupełni niedobory glikogenu mięśniowego, a białka zawarte w PERFECT WHEY PROTEIN  przyczynią się do pełnej regeneracji i szybkiego wzrostu mięśni.

CASEIN 100 + Peanutbutter smooth

Takie połączenie można opisać jednym słowem – wzrost! Miks ten spożyty przed snem zapewni długotrwałe uwalnianie aminokwasów do krwioobiegu oraz dużą dawkę kalorii i zdrowych tłuszczów z masła orzechowego.  Na efekty przy regularnym stosowaniu CASEIN 100 I PEANUT BUTTER SMOOTH na pierwsze efekty nie będzie trzeba długo czekać.

WHEY 100 + SPIRULINA

Dodatek spiruliny – czyli wyciągu z alg morskich – do koktajlu z Whey 100 stworzy idealną przekąskę w trakcie dnia. Nie tylko podtrzymana zostanie dzięki temu synteza białek mięśniowych, za sprawą aminokwasów z WHEY 100, ale też spirulina zadziała niczym naturalny detox organizmu.

 Informacje dla dociekliwych

właściwości białkaIzolat białka serwatki poddany hydrolizie w przewodzie pokarmowym jest szybko wchłaniany i dostarcza organizmowi sporą dawkę L-leucyny. Efektem końcowym jest silne działanie anaboliczne, za które po części odpowiada nagły wyrzut insuliny spowodowany szybką absorpcją białka, a także szlaki metaboliczne, uruchomione dzięki zwiększonemu stężeniu leucyny w komórkach. Wszystko to sprawia, że izolat białka serwatki jest jedną z najbardziej pożądanych frakcji proteinowych do zażycia bezpośrednio po intensywnym treningu celem przyspieszenia i intensyfikacji syntezy protein. Stroną ujemną przyjmowania białek jest to, że poprzez aktywację procesów anabolicznych oraz stymulację insuliny mogą one doprowadzić do wzrostu tkanki tłuszczowej. Jednak taka sytuacja może mieć miejsce jedynie przy dodatnim bilansie kalorycznym.

 

BiałkoNie oznacza to jednak, że podczas redukcji nie powinniśmy stosować odżywek białkowych. Wprost przeciwnie – stosowane w odpowiednich ilościach oraz w odpowiednim czasie wykazują właściwości pomocne w redukcji tkanki tłuszczowej. Badania wykazują, że diety wysokobiałkowe skutecznie tłumią apetyt i wydłużają okres sytości po posiłku. Oznacza to, że po spożyciu pożywienia wysokobiałkowego ludzie czują się bardziej syci niż po jedzeniu tradycyjnym, czyli takim, w którym ilość kalorii z białka wynosi około 15% przyjętych kalorii. Zjawisko takie występuje przy posiłkach wzbogacanych o białko serwatki, lecz jest również zauważalne przy suplementacji leucyną, w którą białko serwatkowe obfituje. Jednak oprócz zmniejszenia łaknienia, białko serwatkowe jest również w stanie zintensyfikować wywołaną dietą termogenezę (proces spalania kalorii spowodowany trawieniem spożytego pokarmu). Dzieje się tak ponieważ nasz organizm musi wykonać sporą pracę aby rozbić złożone łańcuchy białkowe na pojedyncze aminokwasy. Proces ten sprawia, że spalamy kalorie trawiąc wysokobiałkowy posiłek. Badania wykazują, że posiłek w którym białko stanowi około 40% powoduje spalenie 50 kcal więcej niż w przypadku standardowego posiłku.

kazeina białkoKazeina zyskała sporą popularność jako białko idealne na noc. Jest w tym sporo racji, ponieważ porcja kazeiny zapewnia nam nawet do 7 godzin ciągłego uwalniania aminokwasów do krwiobiegu. Tak jak w przypadku każdego białka, wysoka zawartość kazeiny w posiłku skutkowała silniejszym zmniejszeniem uczucia głodu. W pewnym badaniu naukowcy sprawdzali jaki jest wpływ białka serwatkowego oraz kazeiny na tłumienie głodu. Okazało się, że przy niskim stężeniu (10%) najskuteczniej działała serwatka, jednak przy koncentracji na wyższym poziomie – 25% skuteczność obu białek była porównywalna. W przypadku redukcji trudno jest przedstawić najlepsze zastosowanie dla białek wolnowchłanialnych – w tym kazeiny. Jednak nasze doświadczenie przemawia za tym, że kazeina najskuteczniej i najdłużej tłumi uczucie głodu, także ze względu na to, że w żołądku pęcznieje i tworzy formę żelu. Pęczniejąc, skutecznie wypełnia żołądek, a rozciągnięty żołądek to znak dla organizmu, że jesteśmy najedzeni. Dodatkowo kazeina jest białkiem o działaniu antykatabolicznym, dlatego zyskała miano białka uniwersalnego. Sprawdzi się zarówno w ciągu dnia, jak i bezpośrednio przed snem.

Ciekawostki na temat białka

Izolat białka serwatki posiada najwyższą wartość biologiczną wśród wszystkich białek. Oznacza to, że nasz organizm jest w stanie wykorzystać maksimum białka, jakie spożyjemy. Wcześniej, jako wzór białka o idealnej wartości biologicznej uznawane było jajko – dlatego do tej pory posiada ono wartość biologiczną 100.

Badania

Grupie 16 mężczyzn podano po treningu 20 g odżywki zawierającej białko serwatki lub kazeinę. W obu przypadkach nastąpił wzrost syntezy białek mięśniowych, który trwał nawet 5 godzin po spożyciu białka. Proces syntezy nowych włókien mięśniowych ma dla sportowców kluczowe znaczenie, a ciągłe podtrzymywanie tego anabolicznego procesu znacząco przyśpiesza postępy. Dlatego tak ważne jest spożycie odżywki białkowej za skończonym treningu.

Ingestion of casein and whey proteins result in muscle anabolism after resistance exercise. Medicine and science in sport and exercise. 2004 Dec;36(12):2073-81.

Sprawdź najpopularniejsze białko Trec

 

Zobacz również:

Kreatyna: wszystko co musisz o niej wiedzieć
Aminokwasy BCAA – kiedy i dlaczego warto stosować?
Ashwagandha - Antyoksydant o wielu funkcjach

 

Białko serwatkowe - wszystko w jego temacie

Białko serwatkowe jest jednym z dwóch białek, które można odnaleźć w mleku.  Drugie z nich to kazeina. Kiedy do mleka dodaje się koagulant, powstaje skrzep (kazeina), zaś pozostałą część stanowi serwatka.  

Białko serwatkowe jest zwykle stosowana jako suplement białkowy. Z uwagi na swoje niezwykłe właściwości oraz cenę, jest jednym z najpopularniejszych suplementów. Najczęściej białka serwatki używa się celem zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na białkoBiałko serwatkowe jest wchłaniana szybciej niż inne formy białka, co oznacza, że jest doskonałym wyborem, jeżeli chodzi o potreningową suplementację białkiem. Produktem o szybszym czasie wchłaniania niż whey jest hydrolizat serwatki.

Dzięki hydrolizie białka powstaje bardziej efektywne białko serwatkowe. Hydroliza to proces, dzięki któremu nietknięte białka są strategicznie dzielone na mniejsze fragmenty, zwane peptydami, które mogą być łatwiejsze do wykorzystania przez twoje ciało. Ostatecznym efektem, tego złożonego procesu jest dostarczenie di-, tri- i oligopeptydów, zachowując wybrane mikrofrakcje naturalnie występujące w serwatce. Składniki te są wykorzystywane później przez mięśnie w procesie tworzenia mięśni. 

 

Białko serwatkowe dostarcza również sporą ilość aminokwasu L-cysteiny, która może złagodzić niedobory występujące na przykład podczas starzenia się i cukrzycy. Białko serwatkowe pozwala na utratę tłuszczu, jest to jednak funkcja białka jako takiego, a nie samej serwatki. 

Zawsze w kontekście przyjmowanego białka serwatkowego pojawia się problem, ile należy zjeść? 

Osoby bardzo aktywne, próbujące stracić tkankę tłuszczową przy zachowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej, powinny spożywać dziennie około 1,5-2.2g/kg masy ciała (0,68-1g/lb masy ciała).

Jeśli jesteś sportowcem lub osobą bardzo aktywną lub próbujesz pozbyć się tkanki tłuszczową przy zachowaniu beztłuszczowej masy ciała, dobrym rozwiązaniem jest dzienne spożycie 1,0-1,5 g/kg masy ciała (0,45-0,68 g/lb masy ciała).

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i nie chcesz zmieniać składu ciała, dobrym celem jest dzienny cel 0,8 g/kg masy ciała (0,36 g/lb masy ciała).

Trzeba jednak pamiętać, że dane te należy traktować raczej  jako wskazówki, a nie wyrocznię.

Czy białko serwatkowe jest szkodliwe dla wątroby i nerek? 

Z pewnością każdy kto ma do czynienia z żywieniem w sporcie nie raz usłyszał, że nadmierna podaż białka prowadzi do uszkodzenia wątroby i nerek. Naukowe dowody wskazują jednak na to, że whey nie uszkadza wątroby, i nerek, jednak może zaostrzyć wcześniej istniejące uszkodzenia. Osoby z uszkodzonymi wątrobą lub nerkami powinny zachować ostrożność, zwiększając dawkę białka szybko, bez wskazówek lekarza. 

Źrodło:

https://examine.com/nutrition/can-eating-too-much-protein-be-bad-for-you/
https://examine.com/supplements/whey-protein/

 

Warto również przeczytać:

Białko Sojowe: Właściwości i zastosowanie

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość
18.08.2016 13:17

Trec Team

Witam, w Twoim przypadku porcja będzie wynosić od 40 do 45 gram (produktu WHEY 100) co do ilości przyjmowanych porcji trzeba pamiętać, że pożywienie jest najważniejsze, a białko to tylko dodatek i stosujemy je 2 razy dziennie – oczywiście można mniej i można więcej ale to wszystko zależy ile brakuje Tobie białka wyliczonego z diety, tą wartość po prostu uzupełniasz WHEY 100.

18.08.2016 13:16

Bartodziej

Cześć, Ćwiczę na siłowni 1,5 roku, ważę 87 kg przy wzroście 176 cm, posiadam wasze białko WHEY 100 – ale nie wiem ile razy dziennie i jaką ilość białka na porcję przyjąć.

16.08.2016 15:48

Trec Team

Cześć, Jasne, jest w ofercie białko z białka jaj – jest to mix białek albo NIGHT PROTEIN albo NITROPROGEN. I teraz tak NIGHT PROTEIN – nadaje się do wypicia przed snem lub jeśli będziesz miał bardzo długą przerwę między posiłkami, mix białek KAZEINY I JAJKA bardzo długo uwalnia aminokwasy do krwioobiegu. Kolejną propozycją jest NITROPROGEN – to białko ma w swoim składzie szybko i wolno wchłanialne białka – koncentrat i hydrolizolat serwatki – szybko się wchłania. kazeina i jajko wolno – dlatego ta odżywką nadaję się do suplementacji zarówno w ciągu dnia – jak i na noc. Pozdrawiam

16.08.2016 15:46

mario

Hej, czy posiadacie w ofercie odżywki białkowe z białkiem jaj kurzych? Jeżeli tak to jakie? Pozdrawiam.

01.08.2016 10:03

Trec Team

Witam Silny Maciej, Najlepszym białkiem po treningu, byłby tutaj Hydrolizolat białka serwatkowego lub izolat białka serwatkowego. Jednak jeśli nie szykujemy się do zawodów albo dopiero zaczynamy naszą przygodę z siłownią zwykły koncentrat białka serwatkowego w zupełności wystarczy.

25.07.2016 13:59

SilnyMaciej

Cześć, Jakie białko będzie najlepsze po treningu ?

Aminokwasy BCAA

W tym artykule o aminokwasach BCAA ✅ Po co stosować? ✅ Co to takiego? ✅ Dlaczego BCAA dodają energii? ✅ Działanie anaboliczne BCAA ✅ Działanie antykataboliczne

Izolat białka vs białko serwatkowe

Izolat białka to jedna z najpowszechniej stosowanych form odżywki białkowej, której zadaniem jest uzupełnianie braków w diecie oraz zadbanie o optymalny bilans proteinowy.

Kazeina - 5 Powodów, żeby ją stosować

Kazeina - 5 powodów, dla których warto ją stosować

Suplementy – zdrowe i bezpieczne

Przez ostatnie kilka lat można dostrzec intensywne promowanie produktów farmakologicznych z jednoczesnym spychaniem suplementów diety do kategorii produktów skrajnie niebezpiecznych lub nieefektywnych.

Whey 100 – opinie eksperta

Whey 100 powstaje w oparciu o bezpieczne technologie produkcyjne nie naruszające wrażliwej struktury białek serwatkowych

background

choose your language

Wybierz wersję językową

 • pl
 • en
 • de
 • es
 • fr
 • dk
Popup Activator