Kategoria: suplementacja

Ashwagandha - Antyoksydant o wielu funkcjach

Ashwagandha - spis treści

1. Co to jest Ashwagandha?
2. Pozostałe możliwości wykorzystania Ashwagandhy.
3. Przeciwzapalne działanie ashwagandhy.

 

Ashwagandha - co to jest?

ashwagandha dawkowanieAshwagandha - Żeń-szeń indyjski, zwany równiez ashwagandhą to roślina o bardzo długiej tradycji stosowania. Medycyna ajurwedyjska wskazuje, że był on wykorzystywany na wschodzie od ponad 2000 lat w bardzo szerokim spektrum przypadków. Nie ma co się dziwić, gdyż jego zastosowanie znacznie wybiega poza działanie jako adaptogen. Z pewnością wielu z Was najbardziej zainteresuje anaboliczne i jednocześnie antykataboliczne działanie ashwagandhy. Badania wskazują, że suplement ten stosowany w dawkach 2 x 300 mg na dobę wskazuje działanie anaboliczne w stosunku do grupy spożywającej placebo. W badaniu tym zanotowano znaczne zwiększenie obwodów poszczególnych badanych partii mięśni. Jednocześnie w tym samym badaniu wykazano obniżenie kinazy kreatynowej (CK), która jest głównym badanym markerem "uszkodzenia mięśni ". Kolejnym elementem było także zanotowanie wyższego poziomu testosteronu u badanych.

ashwagandha właściwości

 

ashwagandha

Ashwagandha - ​Pozostałe możliwości wykorzystania

Pozostałe możliwości wykorzystania tego suplementu są również bardzo obiecujące i zalicza się do nich działanie jako adaptogen oczyszczający receptory adrenergiczne, czyli mówiąc po ludzku - wyciszają i uspokajają nasze nadnercza i powodują, że kawa bardziej "kopie". Ashwagandha umożliwia utrzymywanie kortyzolu w ryzach i sprawia, że bodźce stresowe są lepiej tolerowane przez organizm. Oznacza to więc, że suplement ten może być stosowany nie tylko w ramach solidnego treningu siłowego, ale również w okresie redukcji, niedożywienia (diety o obniżonej kaloryczności), a także przy dużym obciążeniu psychicznym. Biorąc pod uwage ostatni aspekt, warto wykorzystać ją chociażby ze względu na nasilanie procesów zapamiętywania, poprzez hamowanie rozkładu acetylocholiny przez acetylocholinoesterazę. Ze względu na to zjawisko jest również polecana przy walce z chorobą Parkinsona oraz Alzheimera. Jej działanie jest również neuroprotekcyjnie - nasila powstawanie nowych połączeń nerwowych, dendrytów – czyli powoduje, że nasz mózg staje się sprawniejszy, a my - mądrzejsi. Co oznacza to dla przeciętnego człowieka? To, że ashwagandha poprawia zapamiętywanie oraz przechodzenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długiej. Jeżeli po raz n-ty zapomniałeś w tym tygodniu kluczy od domu, to najpierw zainwestuj w alpha-GPC, a potem wrzuć ashwagandhę do suplementacji.

Ashwagandha trec jest  bardzo silnym antyoksydantem, który nasila działanie katalazy, peroksydazy glutationowej oraz SOD, czyli dysmutazy nadtlenkowej, której działanie często jest upośledzone w przypadku zaburzonych procesów metylacji. SOD stanowi jeden z elementów najsilniej chroniących organizm przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego oraz redukuje ilość nadtlenków w organizmie.

 

Ashwagandha - działanie przeciwzapalne


Działa przeciwzapalnie - nasila proliferację limfocytów (różnicowanie, czyli dba o ich różnorodność), poprawia działanie makrofagów (naszej grupy szybkiego reagowania w przypadku infekcji). Wyrównuje poziom Th1 względem Th2, co jest istotne w przypadku wielu chorób o podłożu autoimmunlogicznym. Często zaznacza się, że mimo wpływu na Th1, ashwagandha jest bardzo dobrze tolerowana przez osoby cierpiące chociażby na Hashimoto, stąd, zaleca się rozwagę i sprawdzenie reakcji swojego organizmu na działanie tego zioła. Oprócz samego działania na Th1 i Th2, warto nadmienić, że zwiększa poziom fT4 - wodny ekstrakt z ashwagandhy poprawia pracę tarczycy w przypadku niedoczynnośći. Tutaj warto się zatrzymać na moment, gdyż u wielu osób obserwujemy wysoki poziom fT4, a niski poziom fT3, szczególnie u osób stosujących lek Euthyrox - w ich przypadku warto się zainteresować tematem konwersji fT4 ---> fT3, jak ją poprawić oraz co na nią wpływa. Tutaj istotnym elementem będzie oś podwzgórze ---> przysadka ---> nadnercza , gdzie ashwagandha poprzez działanie regulujące poziom kortyzolu (obniżając poziom CRH), będzie korzystnie wpływała na poziom TRH, dzięki czemu dojdzie do lepszej stymulacji wydzielania T4. W telegraficznym skrócie - ma ona pozytywny wpływa na pracę naszej tarczycy.

Autor: Jakub Mauricz

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość
28.11.2017 10:09

TREC TEAM

https://www.trec.pl/ashwagandha-800.html

28.11.2017 10:08

Marek

jaką ashwagandhę polecacie?

RESWERATROL + LEUCYNA - SUPER COMBO

Resweratrol i leucyna to dwie niepozorne substancje, z których każda z osobna ma bardzo istotne znaczenie w utrzymaniu optymalnego zdrowia i odpowiedniej masy ciała.

Zioła na odchudzanie - TOP 6

Korzystając ze zbiorów największej apteki świata – natury, przygotowaliśmy listę powszechnie dostępnych ziół, które skutecznie wspierają proces utraty tkanki tłuszczowej.

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator