Kategoria: motywacja

Believe and achieve

“The world ain’t all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain’t about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That’s how winning is done!”

Rocky Balboa, Rocky VIBox zdjęcie do tekstu motywującegoJeszcze ponad rok temu ten cytat z Rockiego był dla mnie po prostu jednym z wielu, które przewijają się dosyć często i gęsto w „motywatorach” (internetowych filmikach na youtube’ie). Jednak w połowie sierpnia zeszłego roku los zgotował mi nie lada sprawdzian, w którym osobiście mogłem się wykazać wiarą w samego siebie i poddać próbie własne zaangażowanie i dążenie do celu za wszelką cenę. Na jednych z zajęć, które prowadzę ze studentami, demonstrowałem proste ćwiczenie (podciąganie na drążku), kiedy to w trakcie zmiany nachwytu w podchwyt poczułem dosłownie rozdzieranie ścięgien bicepsów. W ciągu zaledwie kilku sekund zerwałem przyczepy w obu bicepsach. Do dzisiaj nie mogę racjonalnie wytłumaczyć tego, jak mogło mi się coś takiego przytrafić. Wertując kilkaset stron internetowych, nie mogłem znaleźć ani jednego takiego przypadku, więc wyobraźcie sobie, jak ogromnego miałem pecha! To był trudny moment i – choć z natury jestem niepoprawnym optymistą – przez krótką chwilę przeszła mi przez głowę myśl: „a co, jeśli to już koniec z kulturystyką?”. Zerwane oba bicepsy – czy mogło mnie spotkać coś gorszego?

                Szybko jednak pozbyłem się tych myśli i skupiłem na tym, co mogę z tym zrobić. Znalazłem najlepszą klinikę w Polsce – Medical Magnus w Łodzi, w której operowani byli nawet olimpijczycy, i bez dłuższego zastanawiania się poleciałem do Polski. Operacja przebiegła beż żadnych problemów, ale prawdziwa przeprawa czekała mnie w trakcie rehabilitacji. Ból był nieziemski, ale miałem w głowie tylko jeden cel – wrócić na scenę i udowodnić tym wszystkim, którzy postawili już na mnie krzyżyk, że można i że to, co mnie nie zabije, to wzmocni. Szczególnie Panu ordynatorowi z kliniki Medical Magnus miałem coś do udowodnienia. Pan doktor najwidoczniej nie był w humorze podczas obchodu dzień po operacji i postanowił podbudować mnie, swojego pacjenta, słowami, że teraz mogę co najwyżej pograć w golfa z kolegami, a o kulturystyce zapomnieć.


Hantle na siłownii do tektu motywującegoNo cóż, od tego czasu minęło niespełna 8 miesięcy, a ja zdążyłem już przygotować formę i wystartować na zawodach Loaded Cup w Danii. Mało tego, otarłem się o finał, zajmując siódme miejsce w kategorii do 90 kg z wagą 83 kg. Od tamtych zmagań minęły zaledwie dwa tygodnie, a ja cały czas czuję tę niesamowitą adrenalinę! Duńczycy naprawdę wiedzą, jak się organizuje turniej na skalę światową, a publiczność jest po prostu niesamowita! Jak wielką popularnością cieszą się te zawody w całej Europie, może świadczyć fakt, że wszystkie bilety na sobotnie finały zostały wyprzedane na kilka tygodni przed imprezą! Na tych samych zawodach w 2007 roku startował nasz jedyny zawodnik pro, Robert Piotrkowicz, jeszcze zanim przeszedł na zawodowstwo. Oczywiście wygrał kategorię open.

                Startowałem już na wielu międzynarodowych imprezach (Arnold Classic Europe czy Mistrzostwach Europy), uczestniczyłem również w zawodach pro, ale takiej oprawy nie widziałem nigdzie! Co najważniejsze, dla organizatorów liczy się przede wszystkim zawodnik i jest to odczuwalne na każdym kroku, dzięki czemu po prostu chce się tam startować! Turniej zaczął się dla mnie wyśmienicie – dostałem pierwszy call out wraz z trójką innych zawodników, co zazwyczaj oznacza, że jestem brany pod uwagę do ścisłej szóstki finałowej, a w tym przypadku do pierwszej czwórki. Pierwsze wywołanie dodało mi skrzydeł i pewności siebie, czułem się rewelacyjnie i mimo kolejnych trzech wywołań byłem niesamowicie naładowany energią, bo wiedziałem, że jest naprawdę dobrze. Po kwalifikacjach niestety okazało się, że nie znalazłem się w finałowej szóstce, a ostatecznie zająłem miejsce 7, tuż za finałem. Mimo wszystko bardzo miło wspominam Loaded Cup i z pewnością wrócę tam za rok jeszcze lepiej przygotowany.

                Recenzje, jakie zebrałem od innych zawodników i sędziów, dodały mi pewności siebie przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy; będą to moje docelowe zawody w tym sezonie. Tym razem wystartuję w swojej kategorii do 85 kg i jestem pewien, że forma będzie jeszcze lepsza niż w Danii. Po tym wszystkim, co przeszedłem przez ostatnich kilka miesięcy, mogę powiedzieć, że w połowie czuję się już spełniony i przede wszystkim udowodniłem samemu sobie, że mogę i potrafię się pozbierać nawet po tak ciężkiej kontuzji. Mało tego, potrafiłem przygotować formę życiową, podciągnąć słabsze partie mięśniowe, nie używając megaobciążeń, bo przecież nie mogłem tego robić przez kilka pierwszych miesięcy rehabilitacji, a później musiałem być naprawdę ostrożny. Tutaj należą się ogromne podziękowania dla mojego trenera Billego Bourne'a, mistrza świata w kulturystyce, z którym mam przyjemność współpracować już od dobrych kilku miesięcy. Kluczową jednak rolę odegrała tutaj psychika i wiara w to, że nie ma rzeczy niemożliwych i cokolwiek chcemy w życiu osiągnąć, jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy w to naprawdę uwierzyć... Po prostu „believe and achieve”.

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator