Kategoria: suplementacja

Carbo - przewodnik po odżywkach węglowodanowych

Carbo - spis treści

 1. WSTĘP
 2. CARBO - CHARAKTERYSTYKA
 3. VITARGO - CHARAKTERYSTYKA
 4. ZASTOSOWANIE CARBO ORAZ VITARGO
 5. MAX CARB 
 6. VITARGO® ELECTRO-ENERGY 
 7. KONCENTRATY IZOTONICZNE
 8. ISOFASTER 
 9. KONCENTRATY IZOTONICZNO-ENERGETYZUJĄCE
 10. RED FASTER 
 11. DEXTROSE POWDER

 

Węglowodany - WSTĘP

Odżywki węglowodanowe - Zanim przystąpimy do opisywania odżywek węglowodanowych, przypomnę, że przygotowane z koncentratów napoje dzielimy na 3 grupy ze względu na ich osmolalność (oznaczającą w dużym uproszczeniu stężenie stałych składników, tj. węglowodanów, minerałów). Osmolalność napojów węglowodanowych zawsze podaje się w odniesieniu do osmolalności płynów ustrojowych (krew, limfa). Wyróżniamy zatem:

a)      Napój hipotoniczny – o stężeniu mniejszym od tego płynów ustrojowych. Bardzo łatwo miesza się z krwią. Jest nośnikiem niewielkiej ilości węglowodanów (stężenie poniżej 4%), zapewnia utrzymanie właściwego nawodnienia komórek w czasie treningu, chroni przed niebezpiecznym stanem hipoglikemii (obniżenie poziomu cukru poniżej normy). Zbilansowanej formule minerałów mogą towarzyszyć niektóre witaminy, aminokwasy (np. L-karnityna, tauryna).

b)      Napój hipertoniczny – o stężeniu większym niż to płynów ustrojowych. Jest nośnikiem bardzo dużej ilości węglowodanów. Napój taki powinien uzupełniać ubytki energetyczne, ale gdy przyjmowany jest w sytuacji deficytu płynów w organizmie (w czasie wysiłku, bezpośrednio po jego zakończeniu), może prowadzić do niepożądanego odwodnienia. W takiej sytuacji woda ściągana jest z mięśni, gdzie jest bardzo potrzebna, do żołądka, w którym zalega napój hipotoniczny, w celu wyrównania różnicy stężeń.

c)      Napój izotoniczny – o stężeniu identycznym jak to płynów ustrojowych. Zawiera umiarkowane ilości węglowodanów (około 6–7%) oraz ważne minerały (sód, potas, wapń, magnez). Napój taki bez przeszkód miesza się z krwią, uzupełniając ubytki energetyczne, zapewniając właściwe nawodnienie i pobudliwość mięśniową bez przykrych dolegliwości żołądkowych, do których może dochodzić w trakcie przyjmowania napojów hipertonicznych. 

 

CARBO - CHARAKTERYSTYKA

a) Kompleks węglowodanów zawierający głównie maltodekstryny, powstałe w wyniku enzymatycznego rozkładu skrobi (cukier złożony zbudowany z atomów glukozy np. skrobia ziemniaczana). Dekstryny powstają w jamie ustnej w trakcie trawienia spożywanych węglowodanów pod wpływem enzymu – amylazy ślinowej.

Carbo - przewodnik po węglowodanach odżywka Max Carbb) zawiera zbilansowaną formułę minerałów pozwalających na:

- przyswojenie węglowodanów (do tego niezbędny jest sód – Na)

- zapobieganie odwodnieniu (właściwa równowaga sodu i potasu – K)

- utrzymanie prawidłowej wysiłkowej termoregulacji – odprowadzanie ciepła jest warunkiem kontynuowania wysiłku (Na)

- utrzymanie wysokiej pobudliwości komórek mięśniowych (komórki mięśniowe „chętnie” podejmują wysiłek) – rola magnezu – Mg i wapnia – Ca. 

 

VITARGO - CHARAKTERYSTYKA

- VITARGO® to również kompleks węglowodanów, ale wyłącznie złożonych – polisacharydów (modyfikowana skrobia). Mimo takiego składu Vitargo® posiada właściwości napoju ultra-hipotonicznego (charakteryzuje się dużo mniejszym stężeniem stałych elementów niż krew), dzięki czemu łatwo miesza się z krwią. Przywykliśmy, że standardowe koncentraty napojów hipotonicznych, których głównym zadaniem jest nawadnianie organizmu w czasie wysiłku, najczęściej zawierają niewielkie ilości węglowodanów, stąd raczej nie nadają się do uzupełniania glikogenu w czasie i po wysiłku. Stężenie węglowodanów w VITARGO® wynosi prawie 100%, czyli jest niemal identyczne jak Carbo. Czemu to zawdzięczamy? Osiągamy to dzięki dużej masie cząsteczkowej węglowodanów zawartych w VITARGO®.

Carbo - przewodnk po węglowodanach odżywka Vitargo Electro EnergyWyobraź sobie, że węglowodany to skupiska kuleczek o zróżnicowanej masie. Proste węglowodany zawierają lekkie kuleczki. Niestety przez to, że są lekkie jest ich bardzo dużo, co automatycznie zwiększa osmolalność napoju, którego są składnikiem. VITARGO® zawiera węglowodany złożone – skrobię (polisacharyd) będącą źródłem węglowodanów o bardzo dużej masie cząsteczkowej, dzięki której roztwór Vitargo® jest napojem o bardzo niskiej osmolalności. W porównaniu do roztworu glukozy, który zawiera bardzo dużo lekkich kuleczek, roztwór Vitargo® zawiera tych kuleczek mało (niska osmolalność) ale o bardzo dużej masie.

- Dzięki niskiej osmolalności VITARGO® szybko przechodzi przez układ pokarmowy, nie zalega w żołądku. Jest to szczególnie istotne w czasie treningu jak i po jego zakończeniu.

- skrobia zawarta w VITARGO® to w 70–80% łatwo trawiona amylopektyna. Dzięki temu właśnie produkt ten doskonale nadaje się do uzupełniania glikogenu, ponieważ czyni to SZYBKO, a tego właśnie potrzebujesz w czasie treningu i po jego zakończeniu!

- Vitargo® jest produktem doskonałym dla osób o wysokiej wrażliwości na węglowodany, gdyż nie wywołuje drastycznych wahań poziomu cukru.

- Analogicznie jak carbo zawiera kompleks minerałów wysiłkowych (Na, K, Mg, Ca).

UWAGA: SPECJALNY SPOSÓB ROZPUSZCZANIA VITARGO!

Vitargo® nie miesza się tak szybko z wodą jak proste węglowodany, ale wcale nie jest to jego wadą, a wręcz jego zaletą. Potwierdza to, że zawiera on tylko węglowodany złożone. Przygotowując napój regeneracyjny z Vitargo® musisz włożyć trochę siły w celu uzyskania jednolitego płynu bez grudek. Jednorazową porcję produktu (70 g) należy najpierw wsypać do 200 ml wody i mieszać przez 1–2 minuty, aż do całkowitego rozpuszczenia, a następnie uzupełnić wodą do objętości 700 ml i wymieszać. 

 

Węglowodany - ZASTOSOWANIE CARBO ORAZ VITARGO

1.     Potreningowe uzupełnienie glikogenu mięśniowego

Mięśniowy zbiornik paliwa to jakby skompresowane węglowodany (polimery glukozy). W czasie wysiłku organizm wykorzystuje mniejszą lub większą jego część, w zależności od intensywności wysiłku. Po treningu występuje unikalna możliwość uzyskania większej „pojemności glikogenowej”, która oczywiście przekłada się na wzrost zdolności wysiłkowej.

Uzupełnienie węglowodanów po wysiłku to pierwszy punkt regeneracji potreningowej. Najlepiej jak węglowodany podawanie są wraz z wodą, która jest niezbędna do odbudowy glikogenu – aby przyswoić 1 g glukozy w postaci glikogenu organizm potrzebuje aż 4 cząsteczek wody! Ilość dostarczanych węglowodanów powinna być sprzęgnięta z celem treningowym:

- w okresie budowania masy mięśniowej około 1–1,2 g węglowodanów na 1 kg masy ciała

- w okresie redukcji tkanki tłuszczowej około 0,5–0,8 g na 1 kg masy ciała.

Ilości Carbo/Vitargo muszą być dobierane indywidualnie, dostosowane do poziomu tkanki tłuszczowej oraz intensywności treningowej.

2.     Uzupełnianie energii w czasie długotrwałych wysiłków.

Przyjmowanie napoju izotonicznego sporządzonego z carbo lub Vitargo® w czasie długotrwałego wysiłku (np. maraton, triatlon, gry zespołowe, kolarstwo) pozwala uzupełniać na bieżąco straty energetyczne. W ten sposób chronione są ograniczone zasoby glikogenu, co opóźnia wystąpienie zmęczenia i pozwala na dłuższą kontynuację wysiłku.

3.    Utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu

Przyjmowanie węglowodanów w płynnej postaci chroni nie tylko przed deficytem energii, ale także przed groźnym odwodnieniem. W czasie wysiłku tracimy wodę oraz cenne elektrolity. Utrata płynów stanowiąca 4% masy ciała obniża wydolność fizyczną o 20–30%, utrata rzędu 7% może prowadzić do omdlenia. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia, które determinuje zdolności wysiłkowe organizmu, to kwestia przyjmowania płynów uzupełnionych głównymi minerałami, których nośnikiem są MAX CARB i VITARGO® ELECTRO-ENERGY.

4.    Optymalizacja transportu aminokwasów i kreatyny do mięśni.

BCAA Powder - aminkowasy BCAA Trec Nutrition

Przyjęcie po treningu carbo inicjuje insulinę, która transportuje materiał energetyczny, a wraz z nim wszystkie, przyjmowane po treningu suplementy antykataboliczne (BCAA, Glutamina, HMB, Leucyna) i anaboliczne, do mięśni. 

 

MAX CARB - CHARAKTERYSTYKA

MAX CARB to doskonale rozpuszczalny kompleks zróżnicowanych oligo- i polisacharydów, wzbogacony o niezbędne do zachowania wysokiej wydolności pierwiastki elektrolitowe. Preparat skutecznie uzupełnia traconą podczas ćwiczeń energię, zapobiega odwodnieniu, a po ich zakończeniu przyspiesza regenerację organizmu. MAX CARB to zaawansowana formuła węglowodanowa polecana szczególnie sportowcom dyscyplin wytrzymałościowych i siłowych, która przyczynia się do wzrostu siły i wytrzymałości podczas długich i ciężkich treningów.

ZASTOSOWANIE:

- Jako potreningowe uzupełnieni glikogenu: średnio powinno przyjmować się około 1,1 g na każdy kg masy ciała. Osoba ważąca 100 kg powinna przyjąć około 110 g MAX CARB. Jeżeli przyjmujesz napój w formie hipertonicznej (75 g MAX CARB na 500 ml wody). Pamiętaj o uzupełnianiu wody po treningu, gdyż umożliwi to szybki transport składników energetycznych do mięśni.

- Jako napój izotoniczny w czasie treningu: 50g proszku rozpuść w 500ml wody. Tak przyrządzony napój spożywaj w czasie wysiłku.

 

VITARGO® ELECTRO-ENERGY - CHARAKTERYSTYKA

VITARGO ELECTRO-ENERGY to innowacyjny preparat oparty na opatentowanej formule VITARGO® z dodatkiem łatwo przyswajalnych elektrolitów. Ten specjalny rodzaj węglowodanów, charakteryzuje się dużym ciężarem molekularnym i wyjątkowo niską osmolalnością. Dzięki temu błyskawicznie przenika z układu trawiennego do mięśni. VITARGO ELECTRO-ENERGY uzupełnia zasoby glikogenu mięśniowego o 80% szybciej niż glukoza i maltodekstryny. Preparat przyczynia się do poprawy wytrzymałości i umożliwia zwiększenie intensywności treningów we wszystkich dyscyplinach sportowych.

ZASTOSOWANIE: 

- Jako potreningowe uzupełnienie węglowodanów lub uzupełnienie węglowodanów w trakcie wysiłku: rozpuść 70 g proszku w 700 ml wody. 

 

KONCENTRATY IZOTONICZNE CHARAKTERYSTYKA

Specjalnie przygotowane koncentraty napojów izotonicznych znacząco ułatwiają podtrzymanie wysokiej wydolności fizycznej i zapobiegają odwodnieniu w trakcie ćwiczeń. Podstawą ich składu są kompleksy zróżnicowanych węglowodanów min. maltodekstryn i dekstrozy, wsparte formułą elektrolitów (Na, Mg, Ca, Cl, K). W przeciwieństwie do wielu popularnych napojów, napoje izotoniczne doskonale i szybko gaszą pragnienie i utrzymują równowagę wodno-elektrolitową w organizmie.

ZASOTSOWANIE:

Służy do przygotowywania napoju izotonicznego, w którym stężenie węglowodanów powinno wynosić 6–7%. Przyjmowanie takiego napoju w czasie wysiłku:

- umożliwia bieżące uzupełnianie energii

- utrzymuje nawodnienie organizmu

- zapewnia prawidłową termoregulację

- zapewnia pobudliwość mięśniową.

Napoje izotoniczne należy spożywać w czasie wysiłków długotrwałych (biegi, kolarstwo, gry zespołowe), intensywnych przerywanych (sporty walki) i siłowych. Do także doskonały sposób na nawadnianie organizmu w trakcie letnich upałów. 

 

ISOFASTER - CHARAKTERYSTYKA

ISOFASTER - koncentrat napoju izotonicznego w proszku Trec NutritionISOFASTER to doskonale rozpuszczalny koncentrat napoju izotonicznego o orzeźwiającym smaku. Specjalna kompozycja składników energetycznych i minerałów, dobrana została tak, aby błyskawicznie i skutecznie nawadniać organizm. ISOFASTER nie tylko szybko gasi pragnienie i przeciwdziała odwodnieniu, ale także uzupełnia tracone wraz z potem elektrolity zapobiegając wyczerpaniu organizmu w trakcie ciężkiego i długotrwałego wysiłku. ISOFASTER polecany jest intensywnie trenującym sportowcom, w szczególności dyscyplin wytrzymałościowych i szybkościowo-wytrzymałościowych.

ZASTOSOWANIE: Jednorazową porcję preparatu – 40 g (5 miarek) rozpuść w 500 ml wody. W zależności od zapotrzebowania stosuj 2–3 porcji napoju dziennie. Najlepiej pić go przed, w trakcie i po treningu.

 

 

KONCENTRATY IZOTONICZNO-ENERGETYZUJĄCE 

Połączenie właściwości napoju izotonicznego z składnikami pobudzającymi i przyspieszającymi produkcję energii w czasie wysiłku:

a) Substancje pobudzające:

- tauryna

- tyrozyna

- kofeina

b) Substancje energetyzujące:

- karnityna

- inozyna

- inozytol

Witaminy: witamina C, kompleks witamin z grupy B

ZASTOSOWANIE:

- Stosowane mogą być analogicznie jak koncentraty izotoniczne.

- Można je stosować przed każdym treningiem jako środek pobudzający. 

 

RED FASTER CHARAKTERYSTYKA

Red Faster pobudza, zwięszka koncentrację - Trec NutritionRED FASTER to precyzyjna kompozycja najskuteczniejszych substancji o działaniu energetyzującym oraz witamin i minerałów. Wszystkie składniki preparatu zostały dobrane z uwzględnieniem specjalnych potrzeb organizmu w trakcie intensywnego i długotrwałego wysiłku. RED FASTER pobudza, zwiększa koncentrację, przyspiesza czas reakcji i opóźnia występowanie objawów zmęczenia, co pozwala na radykalne zwiększenie obciążenia treningowego. RED FASTER polecany jest dla sportowców wyczynowych oraz osób obciążonych dużym wysiłkiem umysłowym i fizycznym.

ZASTOSOWANIE:

Jednorazową porcję preparatu – 25 g (5 miarek) rozpuścić w 300 ml wody, używając do tego szejkera. W zależności od zapotrzebowania zaleca się stosować 1–2 porcji dziennie najlepiej przed śniadaniem i 30 min. przed treningiem.

 

DEXTROSE POWDER CHARAKTERYSTYKA

Dextrose Powder - koncentrat napoju izotonicznego w proszku Trec NutritionDEXTROSE POWDER to preparat zawierający czystą dekstrozę (glukozę), która pozwala zwiększyć bilans energetyczny organizmu, co przekłada się na poprawę wydolności i wytrzymałości treningowej. Dekstroza należy do grupy prostych węglowodanów, dzięki temu jest bardzo szybko wchłaniana i intensywnie stymuluje wydzielanie jednego z najistotniejszych hormonów o działaniu anabolicznym – insuliny. DEXTROSE POWDER może być stosowany do potreningowego uzupełniania węglowodanów oraz jako skuteczny transporter kreatyny i aminokwasów.

ZASTOSOWANIE:

Jednorazową porcję preparatu – 25 g (2 łyżki) rozpuścić w 300 ml wody. W zależności od zapotrzebowania należy stosować 1–2 porcji dziennie, najlepiej rano po przebudzeniu oraz bezpośrednio po treningu jako środek wspomagający regenerację glikogenu.

ZASTOSOWANIE:

Jednorazową porcję preparatu – 50 g (3 łyżki stołowe) rozpuścić w 200 ml wody. W zależności od zapotrzebowania stosuj 1–2 porcji dziennie, najlepiej rano po przebudzeniu i bezpośrednio po treningu, szczególnie w połączeniu z kreatyną. 

 

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

Witamina D – najważniejszy element układanki

Wzmocnij swoją odporność dzięki witaminie D

background

choose your language

Wybierz wersję językową

 • pl
 • en
 • de
 • es
 • fr
 • it
 • nl
Popup Activator