Najważniejsza rola cytruliny – stymulacja pompy mięśniowej
Cytrulina w świecie suplementów zasłynęła głównie jako stymulator pompy mięśniowej, będącej efektem zwiększonej syntezy tlenku azotu (NO). Cytrulina zamieniana jest przez organizm w argininę, którą organizm wykorzystuje m.in. do syntezy cudownej, pompującej mięśnie molekuły, jaką jest NO. Większość osób suplementujących zarówno argininę jak i cytrulinę jest zgodna, że najlepszym sposobem na mocną pompę treningową, która stanowi podstawę do przeprowadzania bardzo intensywnych wysiłków, jest połączenie cytruliny i argininy. Obecność cytruliny wydłuża organizmowi nieprzerwany dostęp do głównego substratu w syntezie NO. Cytrulina okazuje się być lepiej absorbowanym w układzie pokarmowym źródłem argininy niż sama arginina[1]. Przyjmowanie cytruliny w dawce 0,18 g/kg podnosi dwukrotnie poziom argininy we krwi[2].
Cytrulina – ważny aminokwas niebiałkowy występujący m.in. w arbuzie
Cytrulina należy do aminokwasów niebiałkowych, co oznacza, że nie buduje struktur ciała człowieka. Nie znajdziemy jej w zbyt wielu naturalnych produktach. Cytrulina w dużej ilości występuje m.in. w: arbuzach, gorzkich melonach, kabaczkach, ogórkach, dyni. Spożycie około 3 kg arbuza stanowiłoby ekwiwalent 10 g argininy w suplemencie[3]. Spożywanie tak dużej ilości owocu przed treningiem w celu stymulacji NO mogłoby być kłopotliwe, stąd lepiej sięgnąć po AAKG Megahardcore – stymulator NO zawierający cytrulinę i argininę.
Cytrulina może poprawiać energetykę wysiłków długotrwałych
Podejmowanie wysiłków długotrwałych jest uzależnione od zasobów energetycznych. Podczas ich trwania organizm zużywa różne substraty energetyczne, w tym także aminokwasy rozgałęzione BCAA. W jednym z badań wykazano, że suplementacja cytruliną poprawia wykorzystanie BCAA jako paliwa podczas wysiłków wytrzymałościowych[4]. Pamiętajmy, że częstą przyczyną przerwania tego typu wysiłków (np. maraton, triatlon) jest z przedwczesne wyczerpanie zasobów energetycznych. Dlatego obowiązkową suplementację BCAA High Speed warto wesprzeć dawką cytruliny.
Suplementacja cytruliną i glutationem (GSH) daje jeszcze lepszą pompę?
Glutation to trójpeptyd naturalnie wytwarzany w organizmie z: kwasu glutaminowego, glicyny i cysteiny. Pełni on ważne funkcje: antyoksydacyjną (zwalcza wolne rodniki) i oczyszczającą (usuwa toksyny, metale ciężkie, wspomaga wątrobę). Poza tym poprawia działanie układu immunologicznego. W jednym z badań zaważono, że suplementacja cytruliną w połączeniu z GSH wydłuża okres półtrwania NO (czyli okres jego działania). Osoby biorące udział w doświadczeniu, suplementujące cytrulinę razem z GSH odczuwały większą pompę na treningu i 30 minut po jego zakończeniu, w stosunku do grupy placebo i przyjmującej samą cytrulinę. Badanie to tylko potwierdza doniosłą rolę cytruliny w stymulacji NO. Wydłużenie efektu pompy mięśniowej jest bardzo istotne, gdyż wpływa na jakość procesów regeneracji potreningowej.
[1] Bahri S, et al. Mechanisms and kinetics of citrulline uptake in a model of human intestinal epithelial cells. Clin Nutr. (2008)
[2] Rougé C, et al. Manipulation of citrulline availability in humans. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. (2007)
[3] Mandel H, et al. Elevated plasma citrulline and arginine due to consumption of Citrullus vulgaris (watermelon). J Inherit Metab Dis. (2005)
[4][4] Sureda A, et al. L-citrulline-malate influence over branched chain amino acid utilization during exercise. Eur J Appl Physiol. (2010)
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz