Odżywki białkowe: stosowanie ich jest bezpieczniejsze niż spożywanie dużych ilości mięsa każdego dnia

Wyższa podaż białka, także pod postacią odżywek białkowych, wymaga picia większej ilości wody!

odżywki białkoweKlienci często zastanawiają się, czy odżywki białkowe są bezpieczne dla zdrowia. Wydaje mi się, że ważniejsze będzie odpowiedzenie sobie na pytanie: czy diety wysokobiałkowe mogą się odbić niekorzystnie na zdrowiu? Faktycznie, przyjmowanie zbyt dużej ilości protein, czy to w postaci produktów spożywczych czy odżywek białkowych, może wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami. Jaka podaż białka będzie zbyt duża? Trudno udzielić w tym miejscu jednej, dobrej odpowiedzi. Zależy to w dużej mierze od czynników indywidualnych: poziomu  aktywności fizycznej, składu ciała, ilości spożywanych składników energetycznych (białko i tłuszcz). Uśredniając, możemy przyjąć, że spożywanie białka w ilości powyżej 2,5 g/kg masy ciała może stanowić dla organizmu spore wyzwanie energetyczne i metaboliczne.

Białko to składnik pokarmowy, w trakcie trawienie którego, powstaje największa ilość toksycznych odpadów jakich organizm musi się pozbyć. Jedyną drogą, jaką te „śmieci metaboliczne” mogą być usunięte jest mocz. Organem, który utylizuje śmieci po białkowym obrocie są nerki. I właśnie one, aby mogły sprawnie wykonywać swoją pracę, potrzebują jednej, bardzo ważnej i zarazem trywialnej rzeczy – WODY! Największą katorgą dla nerek jest sytuacja, gdy spożywamy bardzo dużo białka i jednocześnie pijemy mało wody. Z tego  powodu właśnie zawsze powtarzam klientom, zawodnikom, z którymi współpracuję żywieniowo, że najmniejsze podniesienie ilości spożywanego białka, także pod postacią odżywek białkowych, wymaga wypijania stosowanie większych ilości wody! W sytuacji deficytu wody nerki muszą strasznie się namęczyć aby „upchnąć” wszystkie odpady w niewielkiej ilości płynów, które mają do dyspozycji.

Ile płynów należałoby przyjmować? Absolutne minimum to 2,5 l na dobę. Gdy dochodzi wysiłek, dieta o wyższej zawartości białka, to może być nawet 4-5 l. I proszę się nie martwić, nadmiar wody nie zaszkodzi nerkom. No chyba, że ktoś zamierza wypić 3 litry duszkiem… O wiele większe spustoszenie w organizmie zdrowego człowieka  powoduje niedobór płynów niż ich nadmiar. Pamiętacie jak wiele lat temu popularna była odchudzająca dieta Duckana? Potem nagle popularność jej spadła i odeszła trochę w zapomnienie. Wynikało to stąd, że wiele osób bezkrytycznie jadło w sposób wysokobiałkowy, ale zapominało pić wodę, co często prowadziło do trwałej utraty zdrowia. Białko jest składnikiem pokarmowym o działaniu zakwaszającym. Najprostszym sposobem żeby obniżyć nadmierną kwasowość środowiska ustrojowego jest picie wody!

Ok, wiemy już że białko, przy zachowaniu dbałości o kwestie nawodnienia i utrzymania prawidłowej równowagi kwasowo – zasadowej (przeciwdziałanie zakwaszeniu), wcale nie jest groźne dla zdrowia. Oczywiście białko białku nie równe. Myślę wręcz, że przy dietach oscylujących przy 2 g białka na kg masy ciała pożądane jest dostarczenie części jego puli właśnie w postaci odżywek białkowych.

Dlaczego warto część dobowej puli białka dostarczyć pod postacią odżywek białkowych

odżywki białkowe trecJeżeli dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu uważam wręcz, że korzystnie będzie cześć  dobowej ilości białek dostarczać pod postacią odżywek białkowych, szczególnie gdy ktoś wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Załóżmy, że mężczyzna trenujący w celu zwiększenia masy mięśniowej, ważący 95 kg, przestrzega diety bazującej na podaży białka na poziomie 2,2 g/kg. Dobowo będzie to 209 g białka. Przeliczając to na sztandarowy produkt jakim jest filet z piersi kurczaka to będzie około 950 g mięsa…. Na samą myśl o górze grillowanego fileta robi mi się chyba niedobrze… Pomijając jednak kwestie gustów żywieniowych i monotonii dietetycznej, z spożywaniem mięsa wiąże się pewne ryzyko, z powodu którego radziłabym ograniczyć ilość tego produktu na rzecz odżywek białkowych. Konkretnie, dlaczego za dużo białka pod postacią mięsa nie będzie dla nas dobre:

- Jakość mięsa – faszerowanie  antybiotykami i hormonami, które przenikają do organizmu człowieka, problem jakości karmy drobiu, sposób przechowywania mięsa w sklepach.

- Spożywanie sporych ilości mięsa może prowadzić do zbyt dużej podaży aminokwasu siarkowego – metioniny.

Metionina jest aminokwasem niezbędnym, którego nasz organizm potrzebuje. Przyjmowana w właściwej ilości działa na organizm odtruwająco, żółciopędnie, lipotropowo, przeciwkamiczo. Wykazuje ochronny wpływ zarówno na nerki jak i wątrobę. Gdy jednak organizm zmuszony jest do przerabiania każdego dnia prawie kilograma mięsa, ilość metioniny w diecie drastycznie się podnosi. Jej nadwyżka może prowadzić do rezregulowania pracy nerek i wątroby oraz  zwiększenia poziomu homocysteiny, która jest ważnym markerem procesów chorobowych układu krążenia. Nie wchodząc w zawiłości fizjologii, jeżeli Twoja dieta jest bardzo wysokobiałkowa i chcesz bronić się przed homocysteiną nie zapomnij o: witaminie B6, B12, betainie (TMG), kwasie foliowym. Będąc świadomą niebezpieczeństwa homocysteinowego zalecam osobom, które współpracują ze mną żywieniowo, suplementację Vit. B complex.

Biorąc pod uwagę czynniki związane z dramatycznym obniżeniem się poziomu jakości mięsa, niebezpieczeństwem zwyżki metioniny warto nie gnębić organizmu trawieniem góry mięsa i częściowo białko dostarczyć pod postacią odżywek białkowych. Płynna postać odżywek białkowych powoduje, że są one szybciej i łatwiej przyswajalnym źródłem białka, szczególnie te na bazie białka serwatkowego. W przypadku osób aktywnych fizycznie, wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na białko, to będzie bardzo cenna i pożądana cecha. Ludzie regularnie trenujący powinni przyjmować wręcz odżywki białkowe w tych porach dnia, w których organizm wykazuje zwiększone możliwości przyswojenia białka. Chodzi tutaj o poranek oraz porę potreningową (po uprzednim uzupełnieniu węglowodanów). Wówczas idealnym uzupełnieniem lub bazą posiłków będzie porcja odżywki białkowej pod postacią izolatu serwatkowego np. Booster Isolate.

Odżywki białkowe to po prostu smaczne urozmaicenie

najlepsze odżywki białkoweOdżywki białkowe to obecnie smaczne oraz bezpieczne uzupełnienie i urozmaicenie źródeł białka w dietach, szczególnie o zwiększonej zawartości tego składnika pokarmowego. Białek serwatkowych, które są obecnie najczęstszym komponentem odżywek białkowych, nie znajdziemy w żadnym tradycyjnym produkcie spożywczym w tak dużym stężeniu jak w odżywce białkowej. Odżywki białkowe to wyborna forma białka wysoce pełnowartościowego dla osób na dietach eliminacyjnych np. wegetariańskiej czy warzywno - owocowej, gdzie problematyczne może być skomponowanie posiłków tak aby zawierały pełną paletę aminokwasów egzogennych. Odżywki białkowe to w końcu idealna postać białka dla wszystkich, którzy nie są zwyczajnie fanami mięsnych produktów. Słodki i aksamitny smak odżywki białkowej to może być także sposób na dostarczenie minimalnej ilości białka, którego pamiętajmy, że nie może zabraknąć w naszej diecie gdyż jest ono niezbędne do budowy i regeneracji struktur ciała, produkcji enzymów, hormonów, przeciwciał.

Podsumowując, odżywki białkowe to bezpieczna forma białka w diecie niemal dla każdego. Pamiętajcie tylko żeby ilość białka dostarczanego w diecie poparta była piciem odpowiedniej ilości płynów i dostarczaniem energii (węglowodany i tłuszcze), które są niezbędne do jego przetwarzania.

 

 

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator