TESTOSTERON - każdy zna go pod postacią hormonu zwiększającego siłę i masę mięśni. Jednak testosteron i jego odpowiedni poziom w organizmie odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu zdrowia, szczególnie u osób starszych.
Wpływa on bowiem nie tylko na zahamowanie utraty masy mięśniowej, ale również:
-
poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego
-
pomaga zapewnić odpowiedni poziom cholesterolu
-
zapobiega powstawaniu zakrzepów
-
wspiera proces tworzenia energii w mitochondriach
-
jest stosowany w leczeniu depresji i bezsenności
-
wpływa na właściwy stan układu kostnego
Testosteron - terapia hormonalna
W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszy się hormonalna terapia zastępcza – czyli regularne podawanie testosteronu osobom, u których naturalna produkcja tego hormonu nie przebiega prawidłowo. W Polsce wciąż lekarze są sceptyczni wobec tego typu terapii, argumentując swój wybór rakotwórczym działaniem zbyt dużych dawek testosteronu. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ testosteron wpływa na hormon IGF1, który stymuluje podział (wzrost) nowych komórek. Jest to zjawisko pożądane, szczególne przez sportowców, ponieważ przyśpiesza proces budowania masy mięśniowej i polepsza regenerację. Jednak może też przyśpieszyć podział komórek nowotworowych (które każdy z nas ma w organizmie).

Testosteron - wpływ na organizm
Testosteron jest hormonem bardzo wszechstronnym – pomaga budować masę mięśniową oraz przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Jego zbyt niski poziom znacznie spowalnia metabolizm skutecznie utrudniając pozbycie się tkanki tłuszczowej. Na zbyt niski poziom testosteronu narażone są osoby stosujące diety niskokaloryczne oraz drastycznie obniżające spożycie węglowodanów. Odpowiedni poziom testosteronu wpływa również na inne hormony (LH i FSH) dlatego ma on tak szybko zauważalne działanie. Aby zadbać o odpowiedni poziom testosteronu należy upewnić się, że w diecie nie brakuje nam węglowodanów oraz spożywać wystarczające ilości selenu, bromu i cynku.
Testosteron - poziom hormonu
Na ilość męskiego hormonu płciowego w naszym organizmie wpływa wiele czynników. Pierwszym podstawowym jest wiek, badania pokazują, że po 35 roku życia bazowa ilość testosteronu w naszym organizmie spada. Jednak istnieje wiele czynników, na które mamy bezpośredni wpływ. Mowa tutaj między innymi o stylu życia oraz nawykach żywieniowych, niedoborach minerałów i witamin(np. Witamina D). Duża ilość prostych cukrów i niezdrowego nasyconego tłuszczu, których pełno w przetworzonej żywności, prowadzi do ograniczenia syntezy męskich hormonów anabolicznych, a sprzyja produkcji hormonu stresu – kortyzolu. Mówiąc nawyki żywieniowe mamy tutaj również na myśli korzystanie z wszelkiego rodzaju używek takich jak alkohol czy papierosy, które znacznie obniżają poziom tego hormonu. Co ciekawe brak aktywności fizycznej oraz nadmierny sters również wpływają na poziom testosteronu w szczególności u osób młodych.
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz