Kategoria: dieta , ZDROWIE

WITAMINA B6 (pirydoksyna) → Rola w organizmie • Źródła • Niedobór

Witamina B6 – właściwości i rola

Witamina B6, nazywana także pirydoksyną, aderminą, to jedna z witamin z grupy B należących do klasy rozpuszczalnych w wodzie. Najważniejszą funkcją B6 jest warunkowanie przemian białek i aminokwasów. Witamina ta jest niezbędna do funkcjonowania enzymów przeprowadzających procesy transamianacji, dekarboksylacji, deaminacji.  Szczególnie istotne znaczenie ma B6 w przypadku przemian dwóch aminokwasów: tryptofanu oraz metioniny.

Witamina B6 warunkuje przemiany węglowodanów złożonych gdyż jest koenzymem enzymu  fosforylazy glikogenowej, który pozwala na czerpanie energii z glikogenu.

Wraz z witaminą B12, B6 obniża poziom szkodliwej homocysteiny pozwalając na jej przemianę w cysteinę.

Poza tym witamina B6 jest niezbędna do przyswojenia magnezu oraz wpływa na funkcjonowanie hormonów steroidowych (np. testosteron). B6 odpowiada również za kondycję układu nerwowego. Organizm wykorzystuje tę witaminę z grupy B do produkcji hemoglobiny.

Ashwagandha na stres

Źródła witaminy B6

Głównym źródłem witaminy B6 jest  mięso (np. wołowina 0,42 mg/100g) i narządy miąższowe (np. wątroba wieprzowa 0,65 mg/100g) zwierząt. W dalszej kolejności mleko, jaja, produkty zbożowe (np. kasza gryczana 0,67 mg/100g).

Spore ilości witaminy B6 znajdziemy także w ziemniakach, bananach, brokułach.

Witamina B6 – skutki niedoboru i nadmiaru

Deficyt B6 powoduje wystąpienie szeregu objawów ze strony układu nerwowego jak depresja, apatia, zaburzenia snu, nadwrażliwość, neuropatie, zwiększone odczucie chłodu, mrowienia. Inne skutki to obniżenie odporności, zmiany skórne (łojotokowe, podrażnienie języka i błon śluzowych jamy ustnej, łupież, pękanie pięt), stany zapalne jamy ustnej, niedokrwistość, miażdżyca.

Nawet niewielkie niedobory B6 szczególnie odbijają się na przemianach dwóch ważnych aminokwasów: tryptofanu, umożliwiającego produkcję melatoniny pozwalającej na regenerujący sen, oraz metioniny, która zaangażowana jest w procesy metylacji.

Występująca przy deficycie B6 podniesiona wrażliwość na działanie hormonów steroidowych może mieć wpływ na powstawanie hormono-zależnych odmian raka (rak piersi, macicy, prostaty).

Niedobory witaminy B6 sprzyjają podwyższeniu poziomu homocysteiny, która stanowi czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, zakrzepowych, udaru.

Witamina B6 w zbyt dużych dawkach działa neurotoksycznie. Dawki powyżej 50 mg/dobę mogą powodować neuropatie (uszkodzenia nerwów obwodowych) skutkujące m.in. zaburzeniami czucia.

Witamina B​Witamina B6 – dawkowanie

Zapotrzebowanie na witaminę B6 wynosi: 1-2 mg/dobę. Będzie ono większe w przypadku kobiet w ciąży, osób w wieku starszym. Dawka dobowa witaminy B6 powinna być przystosowana do ilości przyjmowanego białka, jako optymalną podaje się 0,02 mg/g białka. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6 może występować również w przypadku diet wysokotłuszczowych, miesiączki, silnego stresu, stanów po zawale serca, przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych

Jeżeli zwiększasz ilość białka w diecie zawsze zadbaj o proporcjonalnie większą podaż witaminy B6, która jest niezbędna do jego przemian. Przyjmowanie suplementów aminokwasowych również łączy się z potrzebą suplementacji tą witaminą.

Witaminę B6 dobrze suplementować razem z kompleksem witamin B np. jako Vit B Complex firmy Trec. Porcję produktu (1 kapsułka) należy przyjmować 1-2  razy dziennie razem z posiłkami.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator