Kategoria: odchudzanie , ZDROWIE

Zielona herbata – czy wspomaga odchudzanie

Zielona herbata – właściwości

Zielona herbata stanowi bogactwo flawonoidów, czylizwiązków chemicznych występujących w roślinach, które spełniają w nich rolę barwników, antyutleniaczy. Chronią one przed insektami, grzybami, promieniami UV. Na organizm człowieka wykazują wielokierunkowe działanie, głównie przeciwutleniające, chroniące układ sercowo - naczyniowy. Wiele z nich wpływa na dystrybucję glukozy w organizmie, dzięki czemu zielona herbata zapobiega problemom w zakresie gospodarki węglowodanowej (w tym cukrzyca). Zielona herbata została jednak docenia szczególnie ze względu na swoje działanietermogeniczne, wspomagające odchudzanie.

Zielona herbata

Zielona herbata – odchudzanie

Zielona herbata, czy to w formie wywaru herbacianego czy wyciągu, jest  sprzymierzeniem diet odchudzających. Obfituje w związek o nazwie galusanepigallokatechiny (katechiny EGCG), który pobudza procesytermogenezy(produkcja ciepła) pochłaniające duże zasoby energii. Zielona herbata jest również zasobna w związek o nawie teina, który należy do tej samej grupy substancji co kofeina. Dzięki temu napar z zielonej herbaty wykazuje działanie pobudzające, poprawiające zdolności wysiłkowe organizmu oraz wpierające termogenezę. Poza tym wspomaganie odchudzania przez zieloną herbatę wynika stąd, że inaktywuje ona enzymy trawiące węglowodany i tłuszcze.

Liście zielonej herbaty charakteryzują się także wysokim stężeniem teaniny, która jest substancją psychoaktywną, poprawiającą pracę mózgu.

Zielona herbata – ile pić

Wysokiej jakości zielona herbata, która będzie charakteryzować się maksymalnym stężeniem substancji o działaniu odchudzającym i antyoksydacyjnym, powinna powstawać z liści nie poddawanych fermentacji, tylko suszonych. Jako, że zielona herbata „zabija” enzymy trawiące węglowodany i tłuszcze, czyli składniki pokarmowe, których nadmiar  łatwo prowadzi do kumulowania zbędnej tkanki tłuszczowej, warto nią popijać posiłki obfitujące w nie. Jeżeli na diecie odchudzającej zdarzy nam się odstępstwo żywieniowe i zjemy coś bardzo kalorycznego czego nie planowaliśmy, warto około 20 minut po takim posiłku wypić napar z zielonej herbaty. Każda filiżanka zielonej herbaty powinna być przyrządzana na bazie około 3 g suszu, tak żeby dawka dzienna nie przekraczała 10 g.

Zdrowe osoby mogą pić zieloną herbatę nawet 2- 3 razy dziennie. Ze względu na obecność teiny radzimy nie przyjmować jej w zbyt dużych ilościach przed snem. Nadmierne picie zielonej herbaty będzie niewskazane w przypadku osób z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia. Wówczas najlepiej poprosić o konsultację lekarza.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator